Stratasys, diş uygulamalarına artan kalite ve daha yüksek doğruluk sağlayarak genel üretim verimliliğini artırarak profesyonel seviye DentaJet serisi çok malzemeli 3D yazıcılarıyla daha fazla diş laboratuvarını kazandığını belirtti. Stratasys, bu yıl daha gelişmiş J5 DentaJet modelini tamamlamak üzere giriş seviyesi J3 DentaJet 3D yazıcısını tanıttı.

Stratasys DentaJet 3D yazıcılar, cerrahi kılavuzların ve modüler jig sistemlerinin oluşturulmasında çok malzemeli bir yaklaşım için PolyJet teknolojisini kullanıyor.

Boston merkezli tam hizmet veren Advanced Dental Technologies laboratuvarı, yeni J3 DentaJet yazıcıyı satın aldı ve bu yazıcıyı kron ve köprü, çıkarılabilir ve implant modelleri üretmek için kullanıyor.

Sahip Dany Karam, “J3’ün çıktı kalitesinden gerçekten çok memnunuz ve çok malzemeli baskı yapabilme yeteneği iş akışımızı çok daha kolay ve hızlı hale getirdi. Birkaç 3D yazıcımız var, ancak bu ekip için en sevileni. Her gün birden fazla baskı sürecini, laboratuvardaki daha akıcı ve verimli bir iş akışına dönüştürebildik, böylece gereksiz fazla mesaiyle maliyeti azalttık. Önceden üç gün süren bir işlemi şimdi bir günde, daha yüksek doğrulukla ve çok daha düşük bir maliyetle gerçekleştirebiliyoruz,” dedi.

Stratasys’in akıllı dijital iş akışını kullanarak, uygun maliyetli DentaJet 3D yazıcılar, diş laboratuvarlarının evrilen üretim ihtiyaçlarına cevap vererek gözetimsiz baskı ve minimal son işlem yapmayı mümkün kılıyor. Bu, laboratuvarların kaynakları yeniden dağıtarak yetenekli işgücü eksikliği olan sektör genelindeki süregelen zorluğu aşmalarına yardımcı oluyor. Stratasys, yüksek doğruluk, renk gerçekliği veya dayanıklılık gibi her diş uygulaması ve benzersiz gereksinimleri için özel bir çözüm sunuyor. Kullanıcılar, aynı anda bir tepsi içinde çok malzemeli son derece doğru, yüksek kaliteli modeller, cerrahi rehberler ve yumuşak diş eti maskeleri oluşturabilirler.

Fransa’daki bir diş laboratuvarı olan Ident’M, şu anda günde 20 saat çalışarak her ay yaklaşık 1.000 diş parçası oluşturmak üzere bir J5 DentaJet yazıcı satın aldı. Diğer gereksinimlerin yanı sıra, diş parçalarının son derece hassas olması gerekiyor ve Stratasys sistemi bu ihtiyaca sadece 18 mikron doğrulukla yanıt veriyor.

Olivier Mangot, Ident’M eş müdürü, “Bu 3D yazıcının hassasiyeti bugünkü başka bir teknolojiyle basitçe elde edilemez. Doğruluk seviyesi sayesinde, taç uygulamaları gibi uygulamalar için hastalar için sandalye süresini azalttık, bu da müşterilerimizden çok olumlu geri bildirimler aldı. Üç farklı uygulamaya adanmış üç eski 3D yazıcıda tam renkli diş modelleri üretmek yerine bir J5 yazıcıda üretim yaparak zaman kazandık ve üretkenliği artırdık,” dedi.

Almanya merkezli diş laboratuvarı MA CAD/CAM Service UG da bir J5 DentaJet yazıcı satın aldı. Sahip Michael Anger, hassasiyetin değerini, kaliteli estetiğin ve üretkenliğin yanı sıra vurguladı.

“Tek bir baskı işleminde farklı malzemeleri ve renkleri basabilme yeteneği, minimal son işlemle birleştiğinde, bize büyük maliyet tasarrufu sağladı,” dedi. “Şimdi hastalara, yazıcının ağız taramasından renkleri yeniden üretebilmesi nedeniyle daha estetik olarak çekici modeller sunabiliyoruz.”

PolyJet teknolojisiyle desteklenen DentaJet serisi, Stratasys’in bu yıl ABD pazarı için duyurduğu Stratasys’ TrueDent çözümüyle monolitik tam renkli protezler gibi yeni uygulamaların kilidini açıyor.

Stratasys’te Dişin başkan yardımcısı olan Ronen Lebi, “DentaJet yazıcılar, karmaşık geometriler ve gerekli olan malzeme çeşitliliği göz önüne alındığında diş uygulamaları için idealdir. Teknolojinin sunduğu, rakipsiz doğruluktan üstün renk gerçekliğine kadar uzanan geniş güç kataloğu, sadece çeşitli uygulamalarda önemli avantajlar açmıyor, aynı zamanda herhangi bir modern, rekabetçi ve hızlı tempolu diş ortamında kritik olan bir çok yönlülük sunuyor. Bu yazıcıları, diş laboratuvarlarının hızla iş avantajlarını görmelerini sağlarken kendi müşterilerine daha iyi hizmet veren sorunsuz bir dijital iş akışıyla eşleştirdik; işte bu yüzden dünya çapında bu kadar hızlı bir benimseme görüyoruz,” dedi.

Stratasys Hakkında

Stratasys, havacılık, otomotiv, tüketici ürünleri, sağlık, moda ve eğitim endüstrileri için yenilikçi 3D baskı çözümleriyle küresel olarak katkı maddesi üretimine liderlik ediyor. Akıllı ve bağlantılı 3D yazıcılar, polimer malzemeler, bir yazılım ekosistemi ve talep üzerine parçalar aracılığıyla, Stratasys çözümleri, ürün değer zincirinin her aşamasında rekabetçi avantajlar sunuyor. Dünyanın önde gelen kuruluşları, ürün tasarımını dönüştürmek, üretim ve tedarik zincirlerine çeviklik getirmek ve hasta bakımını iyileştirmek için Stratasys’e başvuruyor.