Öncelikle, dişlerinizi beyazlatmanın tamamen güvenli bir yolu olmadığını söylemek istiyorum. Ama bu söylendikten sonra, dişlerimizi beyazlatmak isteyen birçok kişi var (ben de dahil)! Bu yüzden her zaman şunu söylerim — diş doktorunuz bu konuyu gündeme getirmemeli. Eğer dişlerinizi beyazlatmak istiyorsanız, bunu gündeme getirmelisiniz. Kozmetik cerrahi gibi, diş beyazlatma kişisel bir tercihtir.

Yaşlandıkça, dişlerimiz kahve ve çay içmek, sigara içmek ve diğer yaşam alışkanlıkları nedeniyle sararabilir ya da lekelenebilir. Ama bu, mat görünümlü dişlerle sonsuza dek yaşamanız gerektiği anlamına gelmez! Diş beyazlatma, en popüler kozmetik diş hekimliği seçeneklerinden biridir ve size daha parlak bir gülümseme kazandırabilir. Ancak, ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilmek için farklı diş beyazlatma türlerinin farkında olmanız önemlidir.

Diş beyazlatma dişlere zarar verebilir mi?

Evet. Birkaç farklı şekilde:

 1. Birçok beyazlatma jeli çok güçlüdür: Diş beyazlatma jelinin aktif bileşeni, hidrojen peroksit adında bir oksitleyicidir (bu arada beyazlatma jelinde sadece bu bileşenin olması gerekir – tehlikeli olan birçok yeni beyazlatma bileşeni görmekteyim.)
 2. Beyazlatma ürünleri iyi düzenlenmemiştir: ABD’de, diş beyazlatma tam anlamıyla kontrolsüzdür. Diş beyazlatma, ağrıya ve geri dönüşü olmayan diş eti ve diş hasarına neden olabilir, bu yüzden AB’nin ABD’den çok daha sıkı standartları vardır. AB’de, tezgah üstü %6’dan daha yüksek bir beyazlatma jeli alamazsınız ve bunu almak için en az 18 yaşında olmanız gerekir.
 3. Beyazlatma jeli, dişleri hasara uğratabilir ve mineral kaybına neden olabilir: Diş beyazlatma ürünlerinin dişle temas ettiğinde yüzey minesi değiştirdiğini ve/veya dişleri mineral kaybına uğrattığını gösteren birçok çalışma vardır, bu da onları çok hassas hale getirir yani ağrılı. Aşırı beyazlatma (ya çok yüksek bir konsantrasyonda ya da çok sık) dişin içini (pulpu) zarar verebilir ve en kötü durumda bir kök kanal tedavisine neden olabilir.
 4. En az 18 yaşına kadar beyazlatma yapmamalıyız: Birçok diş hekimi, gençlerin dişlerini mezuniyet öncesi beyazlatıyor. Kızımın dişlerini 14 yaşında beyazlattım, bunu pişmanlıkla yapıyorum ve torunlarım için aynısını yapmayı tercih etmezdim (daha iyisini bil, daha iyisini yap). 18 yaşına kadar beklemenizi öneririm, çünkü pulpa odaları (dişin içindeki canlı doku) zamanla küçülür, bu nedenle 18 yaşında pulpa odaları “olgunlaştığında” beyazlatma jelinden etkilenme olasılığı daha azdır.

Dr. B’nin Diş Sağlığı İpuçlarını Edinin

Posta kutunuza ücretsiz haftalık diş sağlığı tavsiyesi, kaydolduğunuzda Diş Bakımının 10 İçeriden Sırrı olarak ücretsiz bir indirme hediyesi.

Evet, bu desteği istiyorum

Güvenli diş beyazlatma için gereksinimlerim şunlardır:

Aşağıdaki öneriler, diş beyazlatma için AB düzenlemelerinin yanı sıra benim ve hastalarım için görmek istediğim şeylerin kişisel görüşlerinin bir kombinasyonudur:

Nötr bir pH aralığına sahip bir jel seçin: Bu yedi ve sekiz arasındadır, ne asidik ne de alkalin. Unutmayın ki (en azından ABD’de) orada her şey serbest ve herkes bir beyazlatma jeli yapabilir ve hiçbir düzenleme olmadan Amazon’a koyabilir. Güvenilir bir şirketten satın aldığınızdan emin olun.

Nötr bir pH aralığına sahip bir jel seçin: Bu yedi ve sekiz arasındadır, ne asidik ne de alkalin. Unutmayın ki (en azından ABD’de) orada her şey serbest ve herkes bir beyazlatma jeli yapabilir ve hiçbir düzenleme olmadan Amazon’a koyabilir. Güvenilir bir şirketten satın aldığınızdan emin olun.

Yüksek su içeriğine sahip bir jel seçin: Birçok beyazlatma jeli, dişleri kurutur (onları susuz bırakır) bu da onları hasara ve mineral kaybına daha yatkın hale getirir.

Mümkün olduğunca AB yönergelerine yakın bir güçte jel seçin: AB yönergeleri en fazla %6 derken, ABD’de bunu alamayız, bu yüzden %10’luk bir jel öneriyorum.

18 yaş veya daha büyük olana kadar bekleyin: Bu, pulpa odalarının olgunlaştığından ve beyazlatmadan zarar görmeye daha az yatkın olduklarından emin olur. Mezuniyet için dişlerini beyazlatabilirler mi? Hayır, ancak aktif bileşen olarak hidrojen peroksit kullanmayan bu beyazlatma şeritleri gibi alternatifler vardır (leke çıkarırlar ancak dişleri “ağartmazlar”). Ve yetişkinlikte hassas dişlerle yaşamak istemiyorlar, bu yüzden 18 yaşına kadar beklemeleri gerektiğini hatırlatmalısınız.

Tüm diş beyazlatma prosedürleri için diş hekiminizi bilgilendirin: Diyelim ki, diş hekiminiz dişlerinizdeki ölü bir sinir olduğunu düşünüyor (bunu bilmek için bir röntgen çekmek gerekebilir). Ölü bir sinir beyazlatma yapmanın riskli olduğu bir şeydir çünkü dişin içinde bir enfeksiyon başlarsa dişinizi kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, diş beyazlatma prosedürleriniz hakkında diş hekiminizi bilgilendirin.

Oturumu başlatmadan önce ve bitirdikten sonra dişlerinizi fırçalayın: Diş fırçalama, diş beyazlatma jelinin dişlerle daha iyi temas kurmasına yardımcı olabilir.

Diş beyazlatma jelini ne kadar süreyle kullanmalısınız?

Diş beyazlatma süresi hakkında birçok yanılgı var. Aşağıdaki öneriler, AB yönergeleriyle benim ve hastalarım için görmek istediğim şeylerin bir kombinasyonudur:

Beyazlatma jelinin %10 hidrojen peroksit içermesi durumunda:

 • Günde 30 dakika
 • 2 hafta boyunca
 • 3-6 ay arasında bir kez tekrar
 • 6-12 ayda bir doktora başvurun

Beyazlatma jelinin %6 hidrojen peroksit içermesi durumunda:

 • Günde 1-2 saat
 • 2 hafta boyunca
 • 3-6 ay arasında bir kez tekrar
 • 6-12 ayda bir doktora başvurun

Beyazlatma jelinin %3 hidrojen peroksit içermesi durumunda:

 • Günde 2-4 saat
 • 2 hafta boyunca
 • 3-6 ay arasında bir kez tekrar
 • 6-12 ayda bir doktora başvurun

Bu bilgilerin dişlerinizi beyazlatma konusunda daha bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmasını umuyorum.

Ancak her zaman şunu hatırlayın – dişleriniz sizin için en değerli varlığınızdır ve her zaman onları korumanız gerekiyor. Eğer dişlerinizi beyazlatmayı düşünüyorsanız, önce diş doktorunuzla konuşmanızı öneririm.