Scotchbond Universal Plus yapıştırıcı, ek retansiyon istenen adeziv simantasyon vakaları için güçlü bir ortaktır. 3M’e göre, tüm doğrudan ve dolaylı yapıştırma endikasyonları için benzersiz bir radyoopak, hepsi bir arada üniversal yapıştırıcıdır. Ayrıca, yapıştırıcı siman tarafından sertleştirildiği için ışıkla sertleştirmeye gerek yoktur, bu da onu tamamen hizalanmış bir sistem haline getirir.

Değerlendirici Yorumları

 • “Havayla kurutulurken dişin her yerine bulaşmadı – koyduğum yerde kaldı.”
 • “Kurutma sonrası, tüm yüzey üzerinde güzel bir malzeme tabakası olup olmadığını anlamak kolaydı. bağlı olun.”
 • “Tıpkı Scotchbond Universal gibi işlendi ve radyoopak özelliğini seviyorum.”
 • “Yeniden tasarlanan şişe, bir seferde çok küçük bir miktar verir ”
 • “Ameliyat sonrası herhangi bir hassasiyet yaşamadım.”
 • “Ayrı bir aktivatöre ihtiyaç duymadan daha birçok yapıştırma işlemi ile kullanabilirsiniz.”
 • “Biraz daha yoğun kıvamını seviyorum. Bu bana kavite hazırlığını düzgün bir şekilde kapladığım hissini veriyor.”
 • “Tamamen kurutmazsanız hat açılarında havuz yapabilirsiniz.”

Tanım

3M™ Scotchbond™ Universal Plus Yapıştırıcı ışıkla sertleşen, tek- bileşen diş yapıştırıcısı:

 • Yeni nesil 3M™ Scotchbond™ Üniversal Yapıştırıcı
 • İlk radyoopak, evrensel piyasada bulunan yapıştırıcı
 • Işık, çift ve kendi kendine sertleşen kompozit malzemeler, çimentolar ve çekirdek oluşturma malzemeleri ile uyumludur
 • Self-etch, seçici-etch ve total-etch teknikleriyle kullanılabilir

ScotchbondUniversalPlusAdhesive-compare

ScotchbondUniversalPlusAdhesive-summary

Benzersiz Nitelikler

 • Çürükten etkilenen dentini bağlar ve mühürler, minimal invaziv preparasyonları destekler
 • İlk radyoopak evrensel adeziv
 • BPA ve BisGMA içermez
 • Pürüzlü cam seramiğe yüksek yapışma gücü; silana eşdeğer
 • Dual kür aktivatörü gerekmez

Endikasyonlar

 • Işık-, ikili- ve benlik bağı -kürlenmiş kompozit veya kompomer restorasyonlar
 • Kök yüzeyi desensitizasyonu
 • Kompozit ve kompomer restorasyonların onarımı
 • Amalgam yerleştirmeden önce kavite preparasyonlarının sızdırmazlığı

Klinik İpuçları

 • Yapıştırıcı tabakası parlak ve düzgün görünene kadar hafifçe havayla kurutun
 • 3M™ Scotchbond™ Evrensel Yapıştırıcı gibi davranın

RELYX UNIVERSAL VE SCOTCHBOND UNIVERSAL PLUS DEĞERLENDİRME

Bu dinamik siman ve adeziv ikilisi, güvenilir simantasyon sonuçları üretirken direkt ve indirekt restoratif iş akışlarını basitleştirmek için birlikte çalışır

Bir dental prosedür için hangi simantasyon protokolünün kullanılacağına karar vermek diş hekimleri için kafa karıştırıcı bir süreç olabilir, özellikle de bilim, teknikler ve materyaller etkileyici bir hızla gelişmekte ve iyileşmektedir. Karmaşaya ek olarak, bazı simantasyon sistemlerinin birden fazla adımı vardır ve/veya güvenilir bir bağ sağlamak için çeşitli ürünler gerektirir; bu da geniş bir siman, yapıştırıcı, primer, aşındırıcı ve diğer malzeme envanterine neden olur. Dikkate alınması gereken birçok faktör ve seçilebilecek çok sayıda ürün olduğundan, diş hekimleri kendilerini her prosedürde tam olarak hangi siman veya yapıştırıcının kullanılması gerektiğini merak ederken bulabilirler.

Nicholas Nicosia, DDS, kendini tam da bu durumda bulmuş. “Çok sayıda porselen ve zirkonya kron ve köprü çalışması yapıyorum ve kolay, tutarlı, öngörülebilir ve başarılı bir simantasyon yöntemine ihtiyacım var” dedi. “Hangi simanın nerede kullanılacağını tahmin etmekten” kaçınmayı umarak, 3M’in yeni dinamik ikilisi RelyX Universal Resin Cement ve Scotchbond Universal Plus Adhesive’i denemeye karar verdi; bu, neredeyse tüm doğrudan ve dolaylı yapıştırma endikasyonları için kullanılabilen güvenilir bir yapıştırma çözümüdür.

Dr. Nicosia, RelyX Universal ve Scotchbond Universal Plus’ı birçok uygulamada kullandıktan sonra şunları keşfetti: “Materyallerle çalışmak kolaydı, adımlar çok karmaşık değildi ve minimum temizlik gerekiyordu. Çeşitli restoratif ihtiyaçları karşılayan tek bir ürün sistemine sahip olmak güzel.” Dr. Stephen Gordon, “Envanterimde daha az farklı materyal bulundurmamı sağlayan, birden fazla kullanıma sahip, güzel tasarlanmış bir materyal sistemi.”

RelyX Universal Rezin Siman

Güvenilir adezyonu basitleştirilmiş bir iş akışı, yeni tasarlanmış düşük atıklı hijyenik şırınga ve kolay temizleme ile birleştiren RelyX Universal, neredeyse tüm dual-cure rezin siman endikasyonları için uygundur. Siman israfını azaltmaya yardımcı olmak için tasarlanan Mikro Karıştırma Ucu ince, esnek ve kök kanalına veya preparasyona hassas yerleştirmeyi sağlamak için uzatılmıştır. Her bir 3,4 g automix şırınga minimum plastik atık üretir ve şırınga hijyenik saklama için kullanımdan sonra kendiliğinden kapanır.

Dr. Gordon, “Yeni şırınga tasarımının kullanımı kolaydır ve güzel boyutlu dağıtıcı ucundan çok az atık üretir” dedi. “RelyX Universal ile ilgili en iyi şey küçük karıştırma ucu” diyen Dr. Kenneth Louie, daha fazla malzeme tutan ancak aynı uç tasarımına sahip daha büyük bir şırınga görmek istediğini belirtti.

Geoffry Hallstead, DMD, “Temizleme kolaylığı harika ve siman hızlı bir şekilde kürlendikten sonra kolayca çıkıyor”, ancak bazen derin bir interproksimal boşluktan çıkarmakta zorluk çektiğini bildirdi.

Scotchbond Universal Plus

Tek şişelik kullanışlı bir sistemle dağıtılan Scotchbond Universal Plus, tüm alt tabakalara bağlanma gücünü artırır. “Kullanım kolaylığını” takdir eden DDS Ira Newman, hastaların “Scotchbond ile hassasiyet yaşamadığını” söyledi ve ekledi: “Kısa, ikinci molar preperasyonlarında zirkonya kronları kullanma konusundaki güvenimi artırdı.” Ayrıca “sıfır postop hassasiyet” bildiren Dr. Raul Escalante, Scotchbond Universal Plus’ın bağlanma gücünden etkilendiğini söyledi ve ekledi: “Tüm dolgular yerinde kaldı. Dolgularıma daha fazla güveniyorum. Kullanımı çok kolay, temizlemesi kolay ve çok güvenilir.” Dr. Frederick Bonds sözlerini şöyle tamamladı: “Scotchbond’un bağlayıcı ajan olarak kullanılmasına çok güveniyorum.”

Ürünlerin Kombinasyonu

RelyX Universal Resin Cement tek başına kendinden yapışkanlı bir siman olarak iyi çalışsa da, Scotchbond Universal Plus Adhesive ile birleştirildiğinde bağlar daha da güçlendirilir. Birlikte kullanıldığında, 2 ürün birden fazla rezin siman, primer ve yapıştırıcı ihtiyacını ortadan kaldırırken, direkt ve indirekt restoratif iş akışlarını düzenler ve envanteri basitleştirir.

Dr. Chester Klos, “Bu iki ürün tek bir siman cevabı sağlıyor” dedi. “Tek bir simanın prosedüre göre modifiye edilebilmesi fikri heyecan verici. Ben 3M’e inanıyorum ve bu da kullanışlı bir ürün.” Artin Manoukian, DDS, her iki ürünü de kullanmanın daha az adım gerektirdiğini, mükemmel bağlanma gücü sağladığını ve “simantasyon randevusunu daha hızlı ve stressiz hale getirdiğini” söyledi. Dr. Gordon, “3M sistemi, iyi akış ve yerinde kalma özelliklerine sahip bir etch; iyi işleyen, görülmesi kolay ve ışıkla kürlenebilen bir yapıştırma rezini ve temizlenmesi kolay, güçlü ve dayanıklı bir siman içeriyor” dedi.

Genel Memnuniyet

Dr. Nicosia, “Kullanımı kolay, minimum adımı olan, birden fazla vakada kullanılabilen ve başarılı sonuçlar elde eden tek bir ürün sistemine sahip olmak muayenehanem için büyük bir avantaj” dedi. Dr. Gordon ise deneyimini “42 yıllık diş hekimliği hayatımda kullandığım en iyi simantasyon sistemi bu” sözleriyle özetledi.

Çıkarımlar

 • Neredeyse tüm doğrudan ve dolaylı yapıştırma endikasyonları için güvenilir bir yapıştırma çözümü
 • RelyX Universal, mükemmel adezyonu basitleştirilmiş bir iş akışı, yeni tasarlanmış düşük atık hijyenik şırınga ve kolay temizleme ile birleştirir.
 • RelyX Universal, neredeyse tüm dual-cure rezin siman endikasyonları için uygun kendinden adeziv bir simandır.
 • Ürünler birlikte kullanıldığında birden fazla simantasyon materyaline olan ihtiyacı ortadan kaldırır, iş akışlarını düzenler ve envanteri basitleştirir

DEĞERLENDİRME

Altıncı ve yedinci nesil yapıştırıcılar, aşındırmak için fosforik asit yerine asidik monomerler kullanan kendinden aşındırmalı sistemlerdir. Universal yapıştırıcılar dental yapıştırıcıların evrimindeki en son sınıftır. Bu tek şişelik sistemler, çok çeşitli dental materyaller üzerinde total, self-etch veya selektif-etch modlarında kullanılabilir.

Scotchbond Universal Plus Adeziv, sklerotik dentine self-etch modunda selefi Scotchbond Universal Adeziv ile benzer yüksek bağlanma gücü sağlar. Bu in vitro verilere dayanarak, Scotchbond Universal Plus Adeziv sklerotik dentine self-etch modunda bağlanmak için uygundur.

Scotchbond Universal yapıştırıcıdaki silan stabil midir? Evet. Silan, alkol, dolgu maddesi ve orta derecede asidik pH içeren bir çözeltide stabildir. Scotchbond Universal yapıştırıcı tüm bu koşulları karşılamaktadır.