Retainerlar genellikle bakteri, plak ve tartar gibi yapışkan maddeleri toplar. Bu nedenle retainer’ınızı her gün temizlemeli ve ağzınızda değilken uygun şekilde saklamalısınız.

Diş telinizi suyla çalkalamak yeterli olmayacaktır. Ancak, tutucunuzu güvenli bir şekilde dezenfekte etmek için karbonat, sirke ve hint sabununa batırabilirsiniz.

Ortodontik bir tutucu, diş telleri veya Invisalign gibi ortodontik tedaviden sonra dişlerinizi yerinde tutar.

Dişler ortodontik kaymaya (orijinal konumlarına geri dönmeye) eğilimli olduğundan, tutucunuzu her gün takmalısınız. Bu, ağzınızı doğru pozisyonda tutmak için kaslarınızı yeniden eğitmenize yardımcı olur.

İlk 9-12 ay boyunca, tutucunuzu her gün 22 saat veya daha fazla takmalısınız. Bundan sonra, her gece – tercihen ömür boyu – tutucunuzu takmanız gerekir.

AŞAĞIDAKİ BAĞLANTIYI KULLANARAK BİR ÜRÜN SATIN ALIRSANIZ, SİZE EK BİR MALİYET GETİRMEDEN KÜÇÜK BİR KOMİSYON ALABİLİRİZ. REKLAM POLİTİKAMIZI BURADAN OKUYUN.

Diş Tutucu Çeşitleri

3 farklı tipte tutucu vardır: Bunlardan ikisi çıkarılabilir, biri ise kalıcıdır. Sahip olduğunuz tutucu tipi, ortodontistinizin onu nasıl temizlemenizi önerebileceğini değiştirecektir.

İki tip çıkarılabilir tutucu aynı şekilde temizlenebilir.

 • Şeffaf plastik tutucular: Şeffaf tutucular, Invisalign gibi şeffaf hizalayıcıların bir küründen sonra reçete edilen çıkarılabilir tutuculardır. Diğer marka isimleri Essix veya Vivera’yı içerir. Şeffaf plastik tutucular diğer tutucu tiplerine göre daha az dayanıklıdır ve dikkatli kullanılmalıdır. İyi bakılmış bir şeffaf plastik tutucunun bile bir seferde yalnızca iki yıl dayanması beklenir.
 • Hawley tutucu: Hawley tutucular, genellikle normal diş tellerinden sonra reçete edilen plastik, akrilik ve metal tellerden oluşan “klasik” tutuculardır. Bu aynı zamanda çıkarılabilir bir tutucudur ve çok dayanıklıdır. Bir Hawley tutucu, etkili bir şekilde temizlerseniz 20 yıla kadar dayanır.
 • Sabit tutucu: Kablolu, sabit veya bağlı tutucular, gerektiğinde sonsuza kadar dayanabilen kalıcı tutuculardır. Dişlere tutturulurlar ve uygun retainer bakımı yapılmadığı takdirde plak oluşumu için en yüksek potansiyele sahiptirler.

Retainer’ınızı Nasıl Temizlersiniz

Hawley ve şeffaf plastik retainer’ları temizlemek için:

 1. Retainer’ınızı takmadığınız zamanlarda, su, karbonat ve Kastilya sabunu (isteğe bağlı) içeren paslanmaz çelik bir kapta saklayın.
 2. Haftada bir kez, tutucuyu 15 dakika boyunca ılık su, beyaz sirke ve karbonatta bekletin.
 3. Doğru şekilde temizlemenize rağmen tutucunuzda birikme olduğunu fark ederseniz, birikmeyi temizlemek için ultrasonik bir temizleyici kullanın. Ultrasonik bir tutucu temizleyici hem Hawley hem de Invisalign tutucuları derinlemesine temizleyebilir ve sterilize edebilir.
 4. Ultrasonik bir temizleyiciniz yoksa veya tutucunun hala temizlenmesi gerekiyorsa, diş hekiminize veya ortodontistinize götürün. Tutucuyu iyice temizlemek için özel aletleri ve solüsyonları vardır.

Tutucunuzun üzerinde görünür plak varsa, diş fırçasıyla nazikçe fırçalayın, ancak diş macunu kullanmayın. Bu işlem düzenli olarak yapılmamalıdır.

Daha fazla bilgi edinin: Kendin Yap Tutucu Temizleyici (Hawley, Metal ve Invisalign için)

Sabit tutucuları temizlemek için:

 1. Düzenli olarak fırçalama, diş ipi kullanma ve dil kazıma dahil olmak üzere iyi bir diş sağlığına sahip olun.
 2. Tutucu tellerini temizlemek için bir diş ipi geçirici kullanın. Diş ipini her bir dişin arasından geçirecek ve diş eti çizgisinin altına kadar iyice temizleyeceksiniz.

Tutucu Temizleme İpuçları

1. Tutucunuzun kurumasına izin vermeyin. Retainer’ınızın kurumasına asla izin vermeyin.

Retainer’ınızın kurumasına izin verirseniz, tartar ve biyofilm ona kolayca bağlanacaktır. Retainer’ınız ağzınızda değilse, bir sıvıya batırılmalıdır.

Retainer’lar ıslak bir ortam için yapılmıştır ve onları ağzınızdan (ıslak bir ortam) banyo tezgahına (kuru bir ortam) taşımak, retainer’ınızı erken yaşlandırabilecek korkunç bir fikirdir.

2. Protez temizleyicilerinden kaçının.

Efferdent veya Polident gibi protez temizleyicileri tutucunuzu temizlemek için kullanılmamalıdır. Bu temizleyiciler, ağzın hassas cildini tahriş edebilen bir alerjen olan persülfat içerir.

2008 yılında FDA, persülfat içeren temizleme solüsyonlarının kullanımı hakkında bir uyarı yayınlamıştır. Kullanıcıların tutucularını ve protezlerini ağza yerleştirmeden önce iyice durulamalarını tavsiye ettiler.

Ancak persülfat gözenekli tutuculara sızabilir ve bu da onları tamamen durulamayı neredeyse imkansız hale getirebilir. Belki de bu nedenle FDA tüketicilere persülfat içermeyen alternatifleri değerlendirmelerini önermiştir.

3. Ağız gargarası kullanmayın. Ağız gargarasından kaçının.

Tutucunuzu temizlemek veya ıslatmak için kullanılan ağız gargarası alkol ve/veya sodyum lauril sülfat içerebilir, bunların her ikisi de tutucunuzu kurutur. Retainerınızı temizlemek için ağız gargarası kullanmayın.

4. Retainerınız üzerinde ısı kullanmayın.

Yüksek ısı, retainerınızı çarpıtarak tahrip edebilir. Tutucunuzu temizlerken şunları kullanmayın:

 • Sıcak su (veya kaynar su)
 • Bulaşık makineleri
 • Çamaşır makineleri
 • Arabanızın gösterge paneli
 • Mikrodalgalar

5. Tutucunuzu 15-20 dakikadan fazla kimyasal bir temizleme solüsyonunda bekletmeyin.

Protez temizleyici, tutucu temizleme tabletleri veya gargara kullanmayı tercih ederseniz, tutucunuzu 15-20 dakikadan fazla bekletmeyin. Yakıcı kimyasallar malzemeyi aşındırabilir ve daha hızlı bozulmasına neden olabilir.

6. Retainer’ınızı fırçalamayın.

Ne yazık ki, retainer’ınız üzerinde diş fırçası kullanmak (temizlik ürünleri olsun ya da olmasın) aslında retainer’ın yüzeyini oyar ve yaşlanmasına neden olabilir.

Retainer’ınız üzerinde düzenli olarak yumuşak bir diş fırçası bile kullanmayın.

Nadir durumlarda, görünür plak topladığını görürseniz retainer’ınızı fırçalamanız gerekebilir. Ancak, kısa bir fırçalama seansında çıkmazsa, ortodontistinizle konuşun.

7. Kılıfınızı temiz tutun.

Tutucu kılıfınız da uygun şekilde temizlenmezse bir kontaminasyon kaynağı haline gelebilir. Tutucunuzu ağzınıza her koyduğunuzda tutucu kılıfınızı temizlemelisiniz.

Tutucu kılıfınızı temizlemek için:

 1. Kılıfın üzerinde 3-5 saniye sıcak su gezdirin.
 2. Tutucu kılıfınızın malzemesine uygun bir sünger veya ovucu kullanarak 20 saniye boyunca bulaşık deterjanı ile ovun.
 3. Kılıfı kurulayın (tezgah üzerinde kurumasına izin vermeyin).

Ekstra bakteri öldürme gücü için paslanmaz çelik bir retainer kılıfını bulaşık makinesinde temizleyebilirsiniz.

Retainer’ınızı Karbonat ile Temizleme

Karbonat, retainer’ınızı temizlemek için güvenli ve etkili bir bileşendir. “Ağız mikroorganizmalarına karşı spesifik antibakteriyel özelliklere” sahiptir, bu da ağızda bulunan zararlı bakterileri öldürmede özellikle iyi olduğu anlamına gelir.

Kabartma tozu, kirli bir tutucu ile ilişkili kötü kokuyu önlemeye yardımcı olabilir. Hatta ağız kokusuyla savaşmak ve daha alkali bir pH sağlamak için bile faydalıdır.

Sabit bir retainer’ınız varsa, karbonatlı bir diş macunu kullanmak tellerde yapışkan madde birikmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Retainer’ınızı karbonatla temizlemek için:

 1. Temiz, kuru, paslanmaz çelik bir kapta, 2 yemek kaşığı karbonatı 3/4 bardak ılık suda eritin.
 2. Diş telinizi takmadığınız zamanlarda bu solüsyonda tutun.
 3. Diş telinizi takmaya hazır olduğunuzda, ılık veya soğuk suyla durulayın.

Diş Telinizi Kastilya Sabunu ile Temizleme

Kastilya sabunu, diş teliniz için çok sert olan temizleme tabletlerine veya diğer temizleyicilere harika bir alternatif olabilir. Tutucunuzu temizlemek için kastil sabunu kullanmak “temiz” bir koku ve tazelik katmaya yardımcı olur.

Yüksek oranda antibakteriyel olabilen ancak tutucunuzdan tamamen durulanmazsa ağız mikrobiyomunuzu bozabilecek uçucu yağlar içermeyen bir kastil sabunu alın.

Tutucunuzu kastil sabunu ile temizlemek için:

 1. Temiz, kuru paslanmaz çelik bir kapta 3/4 bardak ılık su ile 2 yemek kaşığı karbonatı karıştırın.
 2. 1-2 fıs kokusuz kastil sabunu ekleyin.
 3. Karbonat çözülene kadar yavaşça karıştırın.
 4. Tutucunuzu takma zamanı geldiğinde, ılık su kullanarak iyice durulayın.

Tutucunuzu Sirke ve Karbonat ile Temizleme

Beyaz sirke, tutucunuz için güvenli ve güçlü bir temizleyicidir. Sirke, tutucunuzu bakteri ve mantardan kurtarabilir.

Tutucunuzu sirke ile temizlemek için:

 1. Eşit miktarda ılık su ve beyaz sirkeyi temiz bir paslanmaz çelik kapta karıştırın.
 2. 2 yemek kaşığı karbonatı karışımda eritin.
 3. Tutucunuzu karışımın içinde 15 dakika bekletin.
 4. Tutucuyu paslanmaz çelik kaptan çıkarın ve ılık veya soğuk suyla iyice durulayın.

Protezler ve tutucular genellikle benzer şekilde temizlenir. Protezinizi sirke ile temizlemek, ağızda Candida mantarı ile ilişkili olan protez stomatitini önlemeye yardımcı olabilir.

Tutucuları Temizlemek için Bu Yöntemlerden Kaçının

Tutucunuza zarar verebilecek veya ağız sağlığınıza zarar verebilecek bu tutucu temizleme yöntemlerini kullanmayın:

 • Hidrojen peroksit: Peroksit serbest radikal reaksiyonlarına neden olur, bu nedenle güçlü bir antibakteriyel ajandır. Ancak, ağız mikrobiyomuna zarar verebileceği için ağzınızda kullanmanızı önermiyorum.
 • Diş fırçalama: Yumuşak bir diş fırçası bile retainerınızı çizebilir. Çizikler bakterilerin saklanması için yer bırakır.
 • Diş macunu: Birçok diş macunu aşındırıcı olacak şekilde tasarlanmıştır, bu da diş fırçası kullanmakla aynı soruna neden olabilir. Tutucunuzu temizlemek için diş macunu kullanmak onu çizebilir ve bakterilerin yaşadığı sıyrıklar bırakabilir.
 • Bulaşık makineleri, kaynar su veya diğer ısı: Isı, kabınızı deforme edebilir. Ilık veya ılık su kullanın, asla sıcak veya kaynar su kullanmayın.
 • Ağız gargarası: Çoğu ağız gargarasındaki alkol ve SLS malzemeyi kurutarak daha hızlı yaşlanmasına neden olabilir.
 • Persülfat temizleyiciler: Genellikle protezler için pazarlanan persülfat içeren temizleme tabletleri veya solüsyonları hassas ağız dokunuzda tahrişe neden olabilir.
 • UV ışığı dezenfektanları: UV ışığı akriliğe zarar verebilir, moleküler düzeyde bozabilir.
 • Çamaşır suyu, alkol ve diğer sert kimyasallar: Yakıcı veya kurutucu kimyasallar protezinize zarar verir.