Diastema, dişler arasındaki boşluk için kullanılan tıbbi terimdir. Ön dişler arasındaki daha büyük boşluklar en yaygın diastema türüdür ve çeşitli şekillerde tedavi edilebilir. Ağzın çeşitli yerlerinde aşırı boşluk gelişebilir. Diastema için diş tedavisi sağlık nedenleriyle gerekli olmayabilir ve birçok durumda prosedürün tek amacı kozmetiktir.

Diastema’nın Ana Nedenleri Nelerdir?

Diastema Dişler

Diastema’nın birkaç olası nedeni vardır, bunlardan bazıları önlenebilir ve diğerleri bunu yapamazsınız. Aşağıdakilerden biri veya birkaçı genellikle dişler arasındaki büyük veya küçük boşlukların en sık nedenleridir:

  • Genetik: Diastema gelişme olasılığında büyük bir faktör olan genetiğinizden kaçamazsınız. Diş boşlukları, diğer çeşitli diş ve diş dışı sorunlar gibi ailelerde görülebilir. Bazı insanlarda dişler geliştikçe sadece çocuklukta bir boşluk olur.
  • Periodontitis: Periodontitis veya diş eti hastalığı, kötü ağız hijyeninin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Sağlıksız diş eti dokusu diş eti çekilmesine neden olabilir ve bu da diş eti çizgisinin altındaki dişler arasındaki karanlık boşlukları ortaya çıkarabilir. Periodontitis, diastemanın önlenebilir bir nedenidir.
  • Diş gelişimindeki sorunlar: Erken ve geç çocukluk döneminde diş kaybetmenize neden olan bazı çocukluk alışkanlıkları, yaralanmalar ve diş sorunları dişler arasında boşluğa neden olabilir. Örneğin, hiperdonti veya fazladan dişler, dişlerin konumlarını değiştirmesi anlamına gelebilir.

Dişlerinizin Arasındaki Boşluk Nasıl Düzeltilir

Diastema Çocuk Dişleri

İnsanlar, genetiğin ana neden olduğu durumlar gibi, diastemayı tedavi etmeye her zaman ihtiyaç duyulmayabileceğinin farkında olmalıdır. Gençlerde diastema gelişme olasılığını azaltmak için bazı profilaktik önlemler de vardır. Aşağıdakiler, diastema için bazı olası ilaçlardır:

  • Diş eti hastalığını tedavi edin: Diş eti hastalığının getirdiği diş eti ve kemik kaybının bir sonucu olarak boşluklar oluşabilir v. İlerlemiş diş eti hastalığını kontrol etmek için diş eti greftleri, çene cerrahisi veya diğer tedaviler gerekli olabilir. İyi diş hijyeni ile diş eti hastalığı önlenebilir.
  • Diş teli taktırın: Metal diş telleri veya Invisalign ortodontik cihazlar takmak ön dişler veya ağızdaki diğer dişler arasındaki boşlukları kapatabilir. Diş telleri çarpık dişler ve çok büyük boşluklar için iyi bir seçenektir, ancak büyük diastemalar yıllar sonra tekrar açılabilir.
  • Danışmanlığı deneyin: Birçok diastemada herhangi bir sağlık sorunu yoktur. Gereksiz tedavilerden kaçınmak için psikolojik danışmanlık iyi bir seçenek olabilir. Danışmanlık veya terapi güveni artırabilir, kaygıyı azaltabilir ve diastemanın neden olduğu stresi azaltabilir.
  • Boşluğu kabul et: Pek çok insan ön dişler arasındaki boşluğu kabul etmeyi tercih eder. Bu güçlü bir özgüven gerektirebilir, ancak gülümserken üst dudağınız diş veya diş eti çizgisinin çok üzerine çıkma eğiliminde değilse, birçok kişi bunu fark etmeyecektir bile.
  • Diş kronları: Boşluk, yaralanma gibi eksik bir dişten kaynaklanıyorsa, dental bonding adı verilen bir işlemle diş kronları uygulamak sorunu tedavi edebilir. Diş renginde kompozit reçine kuronların kullanılması yeni dişlerin tamamen doğal görünmesini sağlayacaktır.
  • Çocuklarda parmak emmeyi önleyin: Çoğu zaman çocukluk çağındaki diastema, gelişmekte olan dişler üzerinde çok fazla baskı oluşturan parmak emme gibi alışkanlıklardan kaçınılarak önlenebilir. Ebeveynler parmak koruyucuları ve acı ojeler gibi yöntemleri deneyebilirler.
  • Dil itmeyi önleyin: Diastemaya neden olabilecek bir başka alışkanlık da diş hekimlerinin dil itmesi olarak adlandırdığı, yutkunurken dilin ön dişlere baskı yapmasıdır. Sağlıklı bir yutma şeklini yeniden öğrenmek için konuşma veya konuşma terapisi gerekli olabilir.

Diastemayı önlemek için birçok önleyici yöntem vardır ve bu, çocuklarında diastemayı fark eden ebeveynler için iyi bir seçenek olabilir. Ağız hijyeni ve diş sorunlarının erken tedavisi de diastemanın sorunlu hale gelmesini, hatta hiç oluşmamasını önleyebilir.

Sıkça sorulan sorular (SSS):

Neredeyse tüm dişlerimde boşluk var, diş telleri aralıklı dişleri düzeltebilir mi?

Evet. Diş telleri ve diğer güvenli diş düzleştirme tedavileri aralıklı dişleri, çarpık dişleri ve gelişim sırasında veya alışkanlık nedeniyle ortaya çıkan diğer sorunları düzeltebilir. Diş telleri mükemmeldir çünkü basittir ve etkili sonuçları vardır. Diastema için diş teli denerken hatırlanması gereken bir uyarı, diş telleri çıkarıldıktan sonra boşlukların tekrarlayabileceğidir, bu nedenle bir tutucu gerekebilir.

Diastema bir hastalık mıdır?

Diastema sadece dişler arasındaki boşluk için kullanılan tıbbi bir terimdir; kendi başına bir hastalık veya deformite değildir. Bununla birlikte, bazen insanlar periodontitis gibi bir hastalığın sonucu olarak diastema yaşarlar, bu nedenle bu durum bazı karışıklıkların kaynağı olabilir. Bazı alışkanlıklar da diastemaya neden olabilir, dolayısıyla psikolojik hastalıklar da diastemanın bir başka nedeni olabilir.

Diastema kendi kendine düzelebilir mi?

Çocukluk çağındaki bir diastema kendi kendine düzelebilir, bu da dişler geliştikçe çok yaygındır. Çocukların yüksek bir yüzdesinde diastema vardır; çalışmalar farklılık gösterse de bazı kaynaklar çocuklarda diastema oranının %50’ye kadar çıkabileceğini söylemektedir. Ancak yetişkinlerde dişlerinizin konumunun çok fazla değişmesi olası değildir. Yetişkinler ağız bakımı yoluyla diş eti hastalığının bir sonucu olan diastemayı önleyebilirler.

Dişlerdeki boşluklar çekici midir?

Birçok insan dişlerdeki boşlukların çekici, doğal ve başka türlü çekici olduğunu düşünür. Genellikle, tamamen düz dişler veya aşırı beyazlatılmış dişler itici görünebilir. Sonuç olarak, doğal kusurlu dişler genellikle çok ayırt edici özellikler oluşturur.