ALPHARETTA, GA – Çocuğunuzun hiperdonti hastası olduğu size söylendi mi? Süpernümerer veya ekstra dişlerle sonuçlanan bu durum, nüfusun yüzde bir ila dördünü etkiler. Tipik olarak erkeklerde kadınlardan daha fazla görülür.

Yıllar süren araştırmalar hiperdontinin nedenine dair kesin bir cevap sunmasa da, birkaç teori vardır. Bazı uzmanlar bunun sadece çevresel faktörlerin bir sonucu olabileceğine inanırken, diğerleri genetik bir yatkınlığı suçlamaktadır. Bazıları ise Gardner Sendromu veya Kleidokraniyal Disostoz gibi bozukluklarla bağlantılı olduğunu düşünmektedir. Bu bozukluklardan muzdarip kişilerde birden fazla ekstra diş çıkabilir.

Hiperdonti Nedir ve Nedenleri Nelerdir?

Hiperdonti yetişkinlerde daha yaygın olsa da, çocuklar süt dişlerini kaybetmeye başladığında belirtiler ortaya çıkabilir. Ayrı bir diş tomurcuğundan ekstra bir diş gelişebilir veya kalıcı bir diş tomurcuğu bölünerek bir yerine iki dişe neden olabilir.

Bu ekstra dişler sadece diş eti çizgisinde değil, ağız içinde herhangi bir yerde büyüyebilir. Bu süpernümerer dişler daimi dişlerin arasında, daimi dişlerin arkasında veya önünde, hatta ağzın çatısında bile görülebilir.

Ekstra dişler yapılarına göre dört sınıfa ayrılır. Konik, tüberkülat, tamamlayıcı ve odontoma hem yapılarını hem de ağızdaki yerlerini gösterir. Dişler tipik olarak üç şekilden birinde büyür; peg, tüberkül veya cusp.

Hiperdonti Zararlı mı?

Neyse ki, hiperdonti ağrılı değildir ve ciddi sorunlara neden olmaz. Çocuğunuzun ağzındaki, çenesindeki ve diş etlerindeki fazladan dişler nedeniyle çenesinde hala baskı ve bazen şişlik olabilir.

Çocuklarda Hiperdonti

Erkek çocuklarda süt dişleriyle birlikte düşmeyen kalıcı süpernümerer dişlerin gelişme şansı daha yüksektir. Genellikle çocuklar yeni yürümeye başladıklarında ebeveynler tarafından fark edilir.

Araştırmalar, bazı çocukluk çağı koşullarının ve hastalıklarının da hiperdonti geliştirme olasılığının daha yüksek olabileceğini göstermiştir. Ehlers-Danlos sendromları, Gardner sendromu, Cleidocranial displazi, Down sendromu, yarık dudak ve yarık damak gibi.

Hiperdontiye neyin neden olduğuna dair yeterli veri yoktur, ancak çene çizgisindeki hücrelerin bozulması veya uyarılmasının yanı sıra diş tomurcuklarının anormal bölünmesi ve çocukların kalıtsal olarak alabileceği genetik ile ilgili olabileceğine dair bir gösterge vardır.

Hiperdonti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Anormal bir büyüme modeli fark ederseniz, çocuk diş hekimliğinde uzmanlaşmış bir diş hekimi çocuğunuza yardımcı olmak için en iyi seçim olacaktır.

“Hiperdonti kendiliğinden geçmez, bu nedenle düzeltmek için tedavi gerekli olacaktır” diyor çocuk diş hekimi Dr. Nanna Ariaban. “Nadir durumlarda, çok uzun süre bırakılırsa, süpernümerer dişler kalıcı dişlerle kaynaşabilir ve bu da onları ayırmak için ameliyatı gerekli kılar.”

Diğer durumlarda, dişler gömülü kalır ve sürmez. Bu dişler daimi dişlerin sürmesini engelleyebilir, daimi dişlerin yerini değiştirebilir, çapraşıklığa neden olabilir veya ağızda kistler oluşturabilir. Hiperdonti, çocuklar diş teli taktırmaya karar verdiklerinde ve taktırdıklarında sorunlara yol açabilir. Johns Creek pediatrik diş hekimi ile yapılacak bir konsültasyon, fazladan dişlerin konumunu gösterebilecek röntgen filmlerini içerecektir.

Hiperdonti Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok ebeveyn hiperdontinin çocukları üzerindeki etkileri konusunda endişelidir ve tedavi etmek için neler yapılabileceğini bilmek ister.

Alpharetta pediatrik diş hekimimiz Dr. Nanna Ariaban’a göre, fazladan dişler çekilebilir, ancak yalnızca çocuk için tehlike oluşturuyorlarsa çekilmelidirler. Sağlık açısından bir risk oluşturmadığı sürece fazladan bir dişe sahip olmak tamamen normaldir.

“Tipik olarak, dişlerin herhangi bir hasara yol açmadan önce çekilmesini öneririm,” diyor Dr. Ariaban. “Çekim, fazla dişin konumuna ve diğer dişlerle olan ilişkisine bağlıdır.

Fazla dişten kaynaklanan herhangi bir sorun öngörmüyorsak, gelecekte herhangi bir sorun çıkmayacağından emin olduğumuz sürece bazen dişi bırakmak mümkündür.” Çocuğunuzun bir yaşından itibaren bir diş hekimiyle ilişki kurmaya başlaması önemlidir. Bu şekilde ağzı izlenebilir ve sorunlar ortaya çıktıkça ele alınabilir. Sorunlar çok uzun süre bekletilirse, normalde yaratabileceklerinden daha fazla hasar yaratabilirler.