Halitozis – veya kronik ağız kokusu – nane, gargara veya iyi fırçalama ile çözebileceğimiz bir şey değildir. ”Sabah nefesinden” veya yedikten sonra oluşan güçlü kokudan farklı olarak, halitoz uzun süre kalır ve daha ciddi bir şeyin işareti olabilir.

Ağız kokusunun bakteriyel nedeni

Araştırmacılar, ağız kokusunun tipik olarak ağız, burun veya midedeki bakteriler tarafından üretilen atıkların hava ile temas ettiğinde başladığını belirlediler.

Burun pasajındaki genetik bir anormallik de dahil olmak üzere burun fonksiyon bozukluğu, uygun mukus akışını engelleyebilir. Sinüzit, geniz akıntısı ve alerjilerde bulunan bakteriler burundan dilin arkasına geçebilir ve burada yanlış tükürük akışı veya kötü diş hijyeni nedeniyle uykuda kalabilir.

Ayrıca, bakteri plağı dişlerden, diş etlerinden veya dişlerin arasından çıkarılmadığında büyümeye devam eder ve sonuçta ağız kokusuna, diş çürümesine ve diş eti hastalığına neden olabilir.

bu bakterileri uzaklaştırmak neden önemlidir?

Biyologlar, çok sayıda bakteri türünün ağız kokusuna katkıda bulunduğunu bulmuşlardır. Bu bakterilerin tümü, ceset kokusu (oksijen ve kükürt bileşiklerinin ve / veya kadavralar gibi azot içeren gazların bir kombinasyonu), çürük et (çürük), çürük yumurta kokusu (hidrojen sülfür), kokulu ayaklar (izovalik asit) ve dışkı aroması (metil merkaptan ve skatol) dahil olmak üzere diğer hoş olmayan koku türlerinde bulunur.

Ağzınızdan bu tür kokuların yayılabileceğini düşünmek gerçekten tatsızdır ve uygun diş hijyeninin ve düzenli diş kontrollerinin önemini göstermektedir.

Ağız kokusunun ana nedenleri

İşte ağız kokusunun birkaç nedeni ve kötü kokuları hafifletmeye yardımcı olacak çareler.

 1) Ağız kokusunun nedeni: yiyecek parçacıkları

Dişleriniz arasında kalan yiyecek artıkları, bakterilerin ve kalıcı kokuların büyümesini teşvik eder. Bazı yiyecekler nefesinizi kolayca etkileyebilir. Baharatlı yiyecekler yaygın bir nedendir, bu nedenle ağız kokusu konusunda endişeleriniz varsa, belirli zamanlarda belirli yiyecekleri yemekten kaçınabilirsiniz. Sarımsak ve soğan gibi güçlü kokulara sahip yiyecekleri yemek de uzun süreli ağız kokusuna katkıda bulunur.

Güçlü kokulu sıvılar içmek ağzı en az yiyecek kadar etkileyebilir, ancak insanlar genellikle bunun farkında değildir. Güçlü bir fincan kahve, dili ve ağzı örtmenin iyi bir yoludur, bu da ağız kokusuna yol açabilir. Alkol de ağız kokusunun yaygın bir nedenidir.

  Çözüm:
Genel olarak, ağzınızı temiz tutmak için günde iki kez fırçaladığınızdan ve diş ipi kullandığınızdan emin olun. Yemekten sonra fırçalamak, dişlerinizin arasına yapışan yiyecek parçacıklarının giderilmesine de yardımcı olur – özellikle de yakın zamanda kötü kokulu yiyecekler yediyseniz. Dilinizi fırçalamak veya bir dil kazıyıcı kullanmak, antibakteriyel ağız durulama suyu ve diş  macunu kullanmak gibi ek bakterilerin giderilmesine yardımcı olur.

2) Ağız kokusunun nedeni: ağız kuruluğu

Ağız kuruluğu, yüksek proteinli bir diyet, lifsiz bir diyet veya tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Tükürük eksikliği ağız kokusunun en büyük nedenidir. Tükürük, ağzınızdaki yiyecek parçacıklarının durulanmasına yardımcı olur, bu nedenle ağız kuruluğunuz varsa, bu yiyecek parçacıkları olması gerekenden daha uzun süre asılı kalır. Bazı ilaçlar ayrıca bazı vitamin takviyeleri, antihistaminikler, kalsiyum blokerleri, kalp ilaçları, tansiyon ilaçları ve psikiyatrik ilaçlar gibi ağız kuruluğunun yan etkisine sahiptir. Ağız kuruluğu ayrıca aşırı susuzluğa ve diş çürümesine neden olabilir – bu da bir kez daha ağız kokusu için iyi bir temel oluşturur.

Çözüm:

Ağız kuruluğunu hafifletmenin en iyi yolu, ağzınızı nemli tutmak için su içmektir. Tükürük üretimini teşvik etmek için şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz. Antibakteriyel bir gargara ve diş macunu, çürüklere neden olan bakterileri durulamak için harika bir yoldur. Ağız kuruluğu yan etkisi olan bir ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza ağız kuruluğu yan etkileri olmayan alternatif bir ilaç olup olmadığını sormayı düşünün. Alternatif bir ilaç yoksa, ağzınızı nemli tutmak için sık sık su içmeye çalışın.

3) Ağız kokusunun nedeni: ağız enfeksiyonları

Dişlerinizi her gün fırçalıyor ve diş ipi kullanıyorsanız, ancak nefesinizin uzun süre taze kalmadığını fark ederseniz, altta yatan bir tıbbi durumunuz olabilir. Bu tıbbi durumlar arasında diş çürüğü, gömülü dişler, apseli dişler, periodontal hastalık, alkolizm, kontrolsüz diyabet, böbrek hastalığı, sinüzit, boğaz ve akciğer enfeksiyonları (bronşit gibi), burun akıntısı, alerjiler ve ağız kuruluğu sayılabilir. Yukarıdakilerin hepsi ağız kokusuzun bir nedeni olabilir .

Çözüm:
Periodontitis olup olmadığınızı kontrol etmek ve ağız kokusunun diğer nedenlerini tartışmak için diş hekiminizi ziyaret edin. Diyabet, baş veya akciğer enfeksiyonları, asit reflü ve diğer hastalıklar gibi teşhis edilmemiş veya altta yatan bir tıbbi durumunuz varsa, diş hekiminiz sizi bu sorunların çözülmesine yardımcı olabilecek daha uzman bir doktora yönlendirecektir.

4) Ağız kokusunun nedeni: iyi oturmayan protezler

Yiyecek parçacıkları kuytuları ve çatlakları sever. Takma dişler iyi oturmadığında, yemek yedikten sonra yiyeceklerin takılması için bol miktarda boşluk vardır.Daha önce de açıklandığı gibi, kalan gıda parçacıkları diş problemlerine ve ağız kokusuna neden olabilir.

Çözüm:
Takma dişlerinizin ayarlanması, yiyecek parçacıklarının ulaşılması zor alanlardan uzak tutulmasına yardımcı olur. Protezlerinizi hemen ayarlatamıyorsanız, yemekten hemen sonra ağzınızı mümkün olduğunca çabuk çalkalayın. Bu, protezlerinizi ayarlatmak için randevu alabileceğiniz zamana kadar bakterilere neden olan yiyecek parçacıklarını uzak tutmaya yardımcı olacaktır.

5) Ağız kokusunun nedeni: Tütün Çiğnemek ve Sigara İçmek

 Genel olarak, tütün çiğnemek ve sigara içmek diğer birçok ağız ve genel sağlık sorununun yanı sıra ağız kokusuna da neden olur. Sağlıklı ve ferah bir ağız için ve yüksek tansiyon ve ağız kanseri gibi sağlık sorunlarını önlemek için bu ürünlerden kaçınmak en iyisidir.

Ağız Kokusu Çözümleri: Hijyen, Diyet ve Nefes Yardımcıları

  • Hijyeninize dikkat edin

Basitçe söylemek gerekirse, iyi diş hijyeni ağızdan gelen ağız kokusunu önler. Dişleriniz arasındaki ve diş etlerinizin etrafındaki yiyecek artıkları, ağız kokusuna neden olan bakteriler için ideal bir ortam yaratır, bu nedenle onları sık sık temizlemeniz gerekir.

Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın ve daha sık olmasa da her gün her dişin arasını diş ipiyle temizleyin. Diş hekiminiz size fırçalama ve diş ipi kullanmanın özellikle yüksek proteinli yemeklerden veya ağız kokusu ve dehidrasyonu tetikleyen diğer yemeklerden sonra önemli olduğunu söyleyecektir.

Ağız kokusuna neden olan bakteri üremesini azaltmak için sabahları, yatmadan önce ve yemekten sonra antiseptik gargara kullanın. Antiseptik gargara içerikleri bir üründen diğerine değişir ve klorheksidin, klor dioksit, çinko klorür ve yağlar (okaliptüs yağı gibi) içerebilir.

Dil kazıyıcıları da ağız kokusunu yönetmede faydalıdır. Bakterilerin bulunabileceği dilin arkasındaki mukusu kazıyın; dile zarar vermemek için bunu nazikçe yapın.

Diş telleriniz, protezleriniz veya diğer diş aletleriniz varsa, ağız kokusunu önlemek için diş hekiminizin bu aparatları temizlemeye yönelik özel talimatlarına uyun. Bu özellikle geceleri çıkardığınız apareyler konusunda olduğunda geçerlidir.

  • Doğru Bir Diyet Uygulayın

Diyet diş hijyeninde önemli bir rol oynar. Bazı yiyecekler ağız kokusu olasılığını sınırlamak için tükürük akışını uyarabilir; Çiğ sebzeler gibi lif içeriği yüksek gıdalar bunun bir örneğidir. Ayrıca, her sabah sağlıklı bir kahvaltı yapmak, bakteri ve kokunun ağzınızda birikme eğiliminde olduğu bir gece uykusundan sonra tükürük akışını başlatır.

Yeterli su alımı ile hidratlı kalmak da ağız kokusunu önlemek için önemlidir. Bununla birlikte, gazlı içecekler, meyve suları ve şeker ve asit bakımından yüksek olan diğer içecekler, ağız kokusuna neden olan bakterilerin büyümesini teşvik edecektir.

  • Ağız Kokusu Yardımcıları Kullanın

Ağız gargaraları, naneli şeker ve sakız kısa vadede nefesi tazeleyebilir, ancak ağız kokusunu tamamen önleyemezler. Bu ağız kokusu yardımcılarını da denemek isteyebilirsiniz:

Pipetler şekerli veya yapışkan sıvıları dişlerin ve dilin yanından geçirebilir, böylece ağızda kalıp bakterileri barındıramazlar. Pipetler özellikle uygun diş hijyeninin zor olabileceği yaşlılar, küçük çocuklar ve engelliler için faydalıdır.

Ağız kuruluğu çekenler için reçetesiz satılan ve reçeteli ilaçlar yardımcı olabilir. Bazı diş macunları, diş fırçaları, ağız gargaraları ve nefes spreyleri de ağız kuruluğunu gidermek için üretilmiştir. Hangilerinin sizin için en iyisi olacağını diş hekiminize sorun.

  • Yaşam tarzınızı değiştirin

İlk olarak, şekersiz içecekleri deneyin; Şekerli bir kahve, çay veya alkolsüz içecek nefesinizi kolayca kötüleştirebilir. Şeker kalıntıları dişlerinize ve diş etlerinize derinlemesine nüfuz edebilir ve orada uzun süre kalabilir. Şeker alımının neden olduğu kronik ağız kokusu, ağız ve genel sağlık için birçok başka riske neden olabilir.

İkinci olarak, sigarayı bırakın; Tütün ürünlerinin kullanımından kaçınmak genel sağlığınız için iyidir. Sigara içmeden kaynaklanan sağlık sorunları, ağız kokusunun yanı sıra ciddi tıbbi durumlara da yol açabilir. Sonuç olarak, sadece ağız kokusunu gidermek için değil, çeşitli nedenlerle sigarayı bırakmak akıllıca olacaktır.

Son olarak, daha iyi diş fırçalama teknikleri kullanın; Dişlerinizi düzgün bir şekilde fırçalamak ağız kokusunu, diş çürümesini ve diğer çeşitli sorunları önleyebilir. Daha iyi fırçalama ve diş ipi kullanımı, ağzınızda kalan yiyecek parçacıklarını ve ölü hücreleri temizleyebilir ve ağız kokusunun önemli bir nedeni olan periodontal hastalığı önleyebilir.

UYARI !

Dilinizde ağız kokusu, renksiz mukus, renkli lekeler veya şişlikler varsa, bu durum oral pamukçuk, oral herpes veya ağız kanseri gibi ciddi bir tıbbi durumun işareti olabilir. Teşhis için doktorunuza ve diş hekiminize görünün.

Kısacısa ağız kokusu belirtileriniz varsa, nedenleri bir diş rahatsızlığının sonucu olabilir. Bu durumda, önleme ve tedavi yöntemleri yardımcı olsa da, ağız kokusu problemlerine kalıcı bir çözüm sağlamayacaktır – bu da muhtemelen tekrarlayacağı anlamına gelir. Bu durumda, uygun diş tedavileri almak yardımcı olabilir.