Maksillada kısa pulpal süreli anestezi sağlar (yaklaşık 10 dakika) ve vazokonstriktör olmadan mandibular sinir bloklarında orta pulpal süreli anestezi (45 ila 60 dakika) sağlar.

Hızlı başlangıçla, 4% Citanest Plain, epinefrin kullanmadan hem infiltrasyon hem de sinir blok teknikleri için etkili anestezi sağlar.

Bir hasta epinefrini tolere edemezken hızlı etkili bir diş anestezisine ihtiyaç duyduğunda, Dental Ürün Shopper değerlendirme ekibinin bir üyesi olan Dr. Mihaela Popa’ya göre Dentsply Sirona’nın 4% Citanest Plain’i uygun bir seçenektir. “Hızlı bir anestezi sağlayabilecek bir ürüne ihtiyacım vardı ve bu benim sorunumu çözdü,” Dr. Popa, anestezik maddeyi 4 hafta boyunca pratiğinde test ettikten sonra dedi. “Bu ürünün öngörülebilirliğini seviyorum,” dedi. Hızlı başlangıç nedeniyle, Dr. Popa, bir günde daha fazla hasta görebileceğini ve daha fazla işlem yapabileceğini söyledi, bu da bir pratiğin net karını artırır.

Sinir bloğu veya infiltrasyon teknikleri için belirtilen 4% Citanest Plain DENTAL (Prilocaine HCI İnjection, USP), lokal bir anestezik ajan içeren steril, non-pirojenik izotonik bir çözeltidir ve parenteral olarak enjeksiyonla verilir. Citanest Plain’in her bir 1.8 mL kartuşu önceden sterilize edilmiştir ve siyah bir bantla renk kodlanmıştır.

Başlangıç

Citanest Plain, hem infiltrasyon hem de sinir blok teknikleri için anestezi sağlar. Dentsply Sirona’ya göre, infiltrasyon enjeksiyonu için ortalama başlangıç süresi 2 dakikadan azdır ve inferior alveolar sinir bloğu için kullanıldığında 3 dakikadan azdır.

Hızlı başlangıç istenen durumlar için iyi olduğunu belirten Dr. Ray Morse, Citanest Plain’in çok hızlı bir şekilde etkili olduğunu ve hatta işlemlere her zamankinden birkaç dakika önce başlamasına izin verdiğini söyledi. Dr. Thomas Walker’ın bazı hastaları ne kadar hızlı çalıştığından bahsetti ve epinefrin eklenmeden çok etkili anestezi ürettiğini buldu. Dr. R.J. Sondkar, malzemenin hızlı bir başlangıç sağladığını kabul etti ve epinefrin hassasiyeti olan hastalarda yan etkisi olmadığını belirtti. New York diş hekimi Dr. Alfred Bassin, “Çok hızlı ve etkili çalıştı,” dedi. Dr. Amir Esfandiari, öngörülebilir başlangıcı sevdiğini ve anestezi sırasında bir hastanın kardiyak risk faktörünü azalttığını söyledi.

Süre ve Etkililik

Infiltrasyon enjeksiyonu için, Dentsply Sirona, Citanest’in ortalama yumuşak doku süresinin yaklaşık 2 saat olduğunu bildirir ve ortalama 20 dakika süren işlemler için tam anestezi sağladığı bulunmuştur. İnferior alveolar sinir bloğu için kullanıldığında, yumuşak doku anestezisinin ortalama süresi yaklaşık 2,5 saattir. Anestezik madde, Dentsply Sirona’ya göre, diğer yerel anesteziklerden daha hızlı dolaşımdan çıkar.

Dr. Esfandiari, Citanest’i çok etkili ve iyi bir etkinlikle çağırdı ve “her seferinde çalışması öngörülebilir” olduğunu ekledi. Dr. Walker, “Mandibulada bir blokla çoğu işlemi tamamlamak için çok hızlı başlangıç üretti. Daha uzun süreli işlemler için infiltrasyon yoluyla epinefrin gereklidir.” dedi. Birkaç diş hekimi daha uzun süre önerdi, Dr. Andre Kanarki çok etkili olduğunu ve alışkın olduğu anestezikten daha iyi performans gösterdiğini söyledi.

Hasta Konforu

Hasta güvenliğini ve konforunu artırmak için, Citanest Plain epinefrin içermez, bu da adrenalinin neden olabileceği olası olumsuz yan etkileri ortadan kaldırır. “[Citanest Plain] bana epinefrin ve olası yan etkileri olmadan yeterli mandibular anestezi kullanma olanağı sağladı,” dedi Dr. Walker. Anestezik maddenin bir epinefrin fobisi olan bir hastanın endişesini gidermek için çok iyi çalıştığını söyledi ve durumu tedavi etmeyi çok daha kolaylaştırdı. Dr. Sondkar, Citanest Plain’in kullanılmasının bir avantajının “neredeyse tüm hastalarda kullanılabilir” olması ve “hipertansiyonu olan hastalar için özellikle daha güvenli” olması olduğunu belirtti.

Enjeksiyon sırasında pürüzsüz hareketi sağlamak ve rahatsızlığı azaltmak için Citanest’in pistonu ve kartuşu silikonla kaplıdır. İğne de potansiyel alerjik reaksiyonları azaltmak için doğal kauçuktan yapılmıştır.

evaluation snapshot